Pri krstu nas Kristus pokliče po imenu in nam podari božje življenje. Krst je prvi in najpotrebnejši zakrament. Voda očiščuje in ponazarja življenje. Sveti krst izmije izvirni greh in človeku vrača prvotno dostojanstvo božjega otroka. Novokrščenec postane član božjega ljudstva in živi kamen Cerkve. Znamenje tega dostojanstva je maziljenje s sveto krizmo. To naznanja potrditev, ki jo bo škof podelil pri birmi.

Ime. Že pred rojstvom otroku izberete ime. Bo vaš otrok v življenju nanj ponosen in vesel, da ste mu ga dali?
Pri krstu dobi ime svetnika ali svetnice, ki se bo:
1. pred Bogom zavzemal za vašega otroka;
2. ga bo otrok posnemal v svojem življenju.

Botri.
Kaj storiti, če me vprašajo za botra?
Zakonik cerkvenega prava (kan. 874) določa pogoje za službo botrstva. Med drugim tam piše:
- da je spolnil 16. let (mogoče so izjeme)
- da je katoličan, da je bil že pri obhajilu in birmi in da živi primerno nalogi, ki jo bo sprejel. (... to pomeni, da ne morejo biti botri tisti, ki javno živijo v zunajzakonski skupnosti in nimajo namena zakona urediti)
- da ni krščencu oče ali mati
- boter ali botra naj bo eden, lahko pa sta eden in ena (kan. 873).
(Zdi se celo primerno, da prevzameta botrstvo oba zakonca.)

Sv. Martin pri Vurberku, Dvorjane 54, p.p. 15, ☎️ +386 2 6840074 📱 +386 41 731 502, 📧 ivodeb@icloud.com

TRR: Župnija Sv. Martin pri Vurberku - Dvorjane,  SI 56 0417 3000 0787 543, davčna številka:  94980594 - nismo zavezanci